Dış Dudak Estetiği (Labio Majoraplasti)

Dış Dudak Estetiği (Labio Majoraplasti)

Genital estetik açısından iç ve dış dudaklar ayrı ayrı değerlendirilir. Kadın dış genital bölgesinde en göze çarpan yapı dış dudaklardır. Dış dudakların, kadın dış genital sistemini koruyucu rolü vardır. Dış dudakların sarkık ve gevşek olması, yaşlı bir görünüme neden olur. Bazen büyük, bazen de asimetrik olabilirler. Bu durum estetik olarak kadını mutsuz eder. Bisiklete binme gibi bazı spor aktivitelerinde rahatsızlık duyulur. Mayo, tayt gibi sıkı kıyafetler giymekten çekinilir.

İşte bu nedenlerle, dış dudakların daha küçük, gergin ve simetrik bir görünüme sahip olması için yapılan estetik operasyona ‘Dış Dudak Estetiği’ (Labio Majoraplasti) denir. Genel olarak genital dudakların büyük veya asimetrik olması en sık cerrahi nedenlerdir. Dış dudaklar için küçültme ameliyatı ve büyütme işlemleri söz konusudur.

Dış dudaklarda sarkma ve gevşekliğin aşırı olmadığı durumlarda, yağ enjeksiyonu ile dolgu uygulanarak ‘Dış Dudak Büyütme’ (Augmentasyon) işlemi ile estetik bir görünüm elde edilebilir.

Dış dudak estetiği nedir?

Dış dudaklarda sarkma ve gevşeklik ile doğuştan olan aşırı büyük veya asimetrik yapıdaki dış dudakların daha küçük, gergin ve simetrik bir görünüme sahip olması için yapılan estetik operasyona ‘Büyük Dudak Estetiği’ (Labio Majoraplasti) denir. Dış dudaklarda sarkma ve gevşekliğin aşırı olmadığı durumlarda yağ enjeksiyonu ile dolgu uygulanarak ‘Dış Dudak Büyütme’ (Augmentasyon) işlemi yapılır.

Dış dudak estetiği neleri tedavi eder?

Dış dudaklardaki sarkma, gevşeklik, doğuştan olan aşırı büyük veya asimetrik görünüm cerrahi yöntemlerle düzeltilir; sarkma ve gevşekliğin aşırı olmadığı durumlarda yağ enjeksiyonu ile dolgu uygulanarak estetik bir görünüm kazandırılır.

Dış dudak estetiği kimlere uygulanmaz?

18 yaşından küçüklere, gebelere, emziren annelere, psikiyatrik hastalığı olanlara ve genital bölge enfeksiyonu olanlara bu operasyon uygulanmaz.

Dış dudak estetiği sonrası süreç nasıldır?

Dış dudak estetiği sonrası bir hafta ev istirahati önerilmektedir.  Ameliyat sonrası dış genital bölgede şişlik, birkaç gün sızıntı şeklinde hafif kanama ve dikiş bölgesinde kaşıntı görülebilir. Zamanla şikayetler azalacaktır. Doktorunuzun önerdiği şekilde yara bakımı yapılmalıdır. Operasyon bölgesinin aşırı gerginliğe maruz kalmaması gerekir. 2-3 gün süre ile ayakta fazla durulmamalıdır. Evde 1 hafta dinlenmeniz, pansumanlarınızı düzenli yapmanız, genital bölge temizliğine dikkat etmeniz, beslenmenize özen göstermeniz gerekir. Ayrıca, sigara tüketiminin, dokularda oksijenlenmeyi bozarak yara iyileşmesini olumsuz yönde etkilediğini hatırlatalım.

Ameliyattan bir hafta sonra işe başlayabilirsiniz. Dış dudak estetiğinde iyileşme süreci 4 haftadır. İlişkiye de 4 hafta sonra girebilirsiniz.

Dış dudak estetiğinin sonuçları nelerdir?

Dış dudak estetiği, dış genital bölgede estetik bir görünümüm sağlar, varsa fonksiyonel sorunları ortadan kaldırır ve özgüveninizi destekler. Yağ enjeksiyon uygulamasının kalıcılığı, 5 yıla kadar azalarak devam etmektedir. İstenirse işlem tekrarlanabilir.