Kadın Genital Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kadın Genital Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kadın genital estetiği, kadın iç ve dış genital bölgesine yönelik, hem görünüm hem de işlevi iyileştirmek amacıyla yapılan, cerrahi ve cerrahi dışı bazı tıbbi uygulamalara verilen genel addır.

En sık estetik nedenlerle uygulansa da fonksiyonel, hijyenik, cinsel ve psikolojik açıdan birçok yarar sağlamaktadır.

Estetik açıdan bu bölgede doğuştan veya sonradan oluşan yapısal bozukluklar düzeltilmekte; böylece, bunlara bağlı oluşan hem fonksiyonel hem de estetik kaygılar ortadan kaldırılmaktadır.

Bazı kadınlarda özellikle dış genital yapının şekline bağlı terleme, kötü koku, sık tekrarlayan enfeksiyonlar gibi hijyenik problemler daha sık yaşanabilir.

Dış genital bölgenin görünümü kişide özgüven eksikliğine, utanma, ikili ilişkilerden kaçınma gibi sosyal ve psikolojik problemlere neden olabilir.

Ayrıca, başta vajinal doğum ve yaşa bağlı alt genital sistemde doku desteğinin azalması ile organ sarkmaları, vajinal gevşeklik gibi durumlar cinsel hazzın azalması, cinsel ilişki sırasında bollaşma, idrar kaçırma gibi sorunlara neden olabilir.

Genital estetik ameliyatları doğru hasta grubunda doğru tekniklerle uygulandığında işlevsel ve estetik açılardan oldukça büyük yararlar sağlamaktadır.