Özgeçmiş

Home / Özgeçmiş

Prof. Dr. N. Başak Baksu, ilköğrenimini Kayseri Ahmet Paşa İlkokulu’nda yaptı. Orta ve lise öğrenimini 1981-1988 yılları arasında İstanbul Özel Amerikan Robert Lisesi’nde tamamladı. 1994’de İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda başladığı dermatoloji eğitiminin Kocaeli Üniversitesi kadrosunda olması, görevlendirme süresinin uzatılmayarak henüz yeni kurulan bir üniversiteye çağrılması üzerine, yeterli eğitimi alabileceğine inanmadığından, tekrar Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girerek Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği’ne girmeye hak kazandı. Buradaki uzmanlık eğitimi sırasında istediğini düşündüğü şeyin kendisini mutlu etmediğinin farkına vararak branş değişikliği kararı aldı. Böylece, 3 TUS sınavı sonrası girdiği Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nde 2000 yılında uzmanlık eğitimini bitirdi. 2011 yılında Perinatoloji Yandal Uzmanlığı’nı aldı. 2013 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Bilim alanında ‘Üniversite Doçenti’ Unvan ve yetkisi verildi. 2018’de aynı alanda ‘Profesör’ oldu.

Uzman olduktan sonra mezuniyet sonrası eğitimlerine devam eden Başak Baksu, 2005-2007 yılları arasında çeşitli dönemlerde İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Prenatal Tanı ve Tedavi Ünitesi’nde rotasyon yaptı. 2007’de Toronto University Mount Sinai Hospital Obstetrics and Gynecology Department Maternal-Fetal Medicine Division ve The Hospital for Sick Children Pediatrics Department Division of Cardiology Fetal Echocardiology Unit’de gözlemci olarak bulundu. 2014 yılında Universtität Bonn Medizinische Fakultät Zentrum für Geburtshilfe und Pränatalmedizin’de fetal girişim ve fetal ekokardiografi alanında gözlemcilik yaptı.

2001-2009 yılları arasında, Şişli Etfal ve 2009-2011 yıllarında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinikleri’nde başasistan olarak çalışarak birçok asistan yetiştirdi. 2011-2014 yılları arasında, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi  Perinatoloji Polikliniği’nde perinatolog olarak görev yaptı. 2014-2016 yıllarında ise Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Perinatoloji Kliniği’nde Perinatoloji Yandal Uzmanı olarak çalıştı. 20 yıl devlet hizmetinden sonra başladığı Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nde halen mesleğine devam etmektedir.

2000 yılında; Astra Zeneca ilaç firması tarafından verilen Jinekolojik Lapaoroskopi Bursu’nu almaya hak kazanarak, İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı İnfertilite Bilim Dalı’nda laparoskopik cerrahi eğitimi almıştır.

2002 yılında; “United Nations Population Fund Third Countries Programme (UNFPA)” kapsamında İnsan Kaynaklarını Geliştirme Vakfı ve Sağlık Bakanlığı ortak çalışması olan ‘Üreme Sağlığı Asistan Eğitimi ve Üreme Sağlığı Hizmet Kalitesini Arttırma Projesi’nde eğitmen olarak yer almış ve sonrasında da bu kursları düzenlemiştir.

Prof. Dr. Başak Baksu’nun biyografisi Amerikalı yayınevi Marquis tarafından 1972’den beri her yıl, dünya çapında mesleklerinde öne çıkan kişilere yer verilen ‘Dünyada Kim Kimdir?’ (Marquis Who’s Who in the World) yıllığında yer almaktadır.

Çok sayıda uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış bilimsel çalışmaları ve kitap çevirileri vardır.

(Google Scholar)

Robert Kolej Mezunlar Derneği, Bizim Tepe, ENKA, Darüşşafaka, Türk Maternal Fetal Tıp Derneği, Türk Jinekoloji Derneği, Ürojinekoloji Derneği, Servikal Patolojiler ve Kolposkopi Derneği, Türk İnfertilite ve Reprodüktif Tıp Derneği üyesidir.

Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi ve Kültür Evi yönetim kurulu üyesi olan Prof. Dr.Başak Baksu, bu kurumun gelişmesi ve dünyaya açılması için çalışmaktadır.

Evli ve 2 çocuk annesi olan Başak Baksu’nun hobileri arasında tenis oynamak, kayak kaymak, piyano çalmak, kitap okumak ve seyahat etmek başta gelmektedir.

Detaylı özgeçmiş için tıklayınız…

English EN Turkish TR