Genital Mantar Enfeksiyonu

Genital Mantar Enfeksiyonu

Genital mantar enfeksiyonu nedir?

Dış genital bölgede kaşıntı ve rahatsızlık hissi veren bir durumdur. Sıklıkla ‘kandida’ adında mantar türünden kaynaklanır.

 

Genital mantar enfeksiyonu bulguları nelerdir?

Bulgular şunlardır:

  • Dış genital bölgede kaşıntı (en sık)
  • Dış genital bölge ve vajende ağrı, kızarıklık veya rahatsızlık hissi
  • İdrar yaparken yanma
  • İlişki sırasında ağrı
  • Anormal vajinal akıntı (beyaz, koyu kıvamda veya şeffaf, akışkan)

 

Genital mantar enfeksiyon tanısı nasıl konur?

Mantar enfeksiyon bulguları kolay ayırdedilmeyebilir. Diğer başka birçok bulgu ile karışabilir. Şüphe durumunda doktora başvurmalısınız. Akıntıdan örnek alınarak ıslak yayma ile mikroskop altında mantara ait hif yapıları görülür. Bazen mantar türünü ayırdetmek için vajinal kültür alınabilir. Bazen de eşlik eden başka enfeksiyon şüphesi uyanırsa bunlara özgün diğer kültürler de alınabilir. Diğer ajanlar da kaşıntı ve rahatsızlık hissine neden olabilir.

 

Genital mantar enfeksiyonu neden kaynaklanır?

Mantarlar doğal vajinal ortamın (flora) elemanıdır. Buna rağmen sıklıkla şikayete neden olmazlar. Bazı kolaylaştırıcı etkenler sonucu, fırsatçıl enfeksiyon ajanı olan mantarlar kolayca çoğalır ve bulgu verir.  Bu etkenlerin başında antibiyotik kullanımı gelir. Ayrıca, stres, gebelik, kansızlık, diyabet gibi kronik hastalıklar da sayılabilir.  Ortak noktaları vücudun savunma sisteminin çökmesine neden olmalarıdır.

 

Genital mantar enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

Tedavi seçenekleri ağızdan tedavi, vajinal tablet veya krem, dış genital bölgeye pansuman veya krem şeklindedir. Pansuman kızarıklık, şişkinlik ve rahatsızlık hissi içindir. Diğer tüm ajanlar mantarı yok eden antifungal içerirler. Cinsel temasla bulaşmaz. Sadece partnerde de şikayet varsa tedavi edilir.

 

Genital mantar enfeksiyonu sık tekrarlarsa ne yapmalı?

Fırsatçıl bir enfeksiyon olduğundan önlemlere dikkat etmeli:

  • Vajinal duş (sadece doktorunuz bazı durumlarda önerebilir;
  • Tuvaletten sonra önden arkaya doğru temizleyin. Böylece anüs etrafı mikropların vajene bulaşması önlenir.
  • Pamuklu iç çamaşırı ve sıkı olmayan kıyafetler giyin. Böylece vajinal ortamda nem artmaz, pH bozulmaz.
  • Tarif edilen şekilde tedavinize uyun.
  • Tedavi süresince kondom ile korunarak direk teması kesin.

Mantar enfeksiyonları tekrarlayabilir. Birkaç mantar türü genital gölgede enfeksiyona neden olur. Bunlar da farklı antifungal ilaçlara yanıt verirler. Ayrıca, mantar enfeksiyonun neden olduğu şikayetler,  başka enfeksiyon ajanları, allerji veya diğer sorunlarla da görülebilir. Tekrarlayan mantar enfeksiyonu kesin tanısı konduğunda, altta yatan kolaylaştırıcı neden araştırılır. Uzun süreli ağızdan tedavi gerekebilir.

Sunum için lütfen tıklayın.