İç Dudak Estetiği (Labio Minoraplasti)

İç Dudak Estetiği (Labio Minoraplasti)

Genital estetik açısından iç ve dış dudaklar ayrı ayrı değerlendirilir. En sık uygulanan genital estetik ameliyatlarından birisi iç dudaklarda küçültme ameliyatıdır. İç dudakların boyutunu küçültmek veya karşılıklı simetrisini sağlamak amaçlı yapılan cerrahiye ‘İç Dudak Estetiği’ (Labio Minoraplasti) denir.

İç dudaklarda sadece doğuştan değil, sonradan oluşan yapısal bozukluklar da görülebilir. Örneğin, vajinal doğumlardaki yırtıklar, Bartholin bezi ameliyatları, düşme, trafik kazası veya bisiklet travmaları, ileri yaşa bağlı dokulardaki değişiklikler, sonradan gelişen kitleler gibi durumlarda da iç dudak estetik ameliyatları gerekir. İç dudakların sarkık, asimetrik, aşırı büyük veya koyu renkli olmaları durumunda cerrahi yöntemlerle düzeltilmesi ve estetik bir görünüm kazanması işlemlerinin tamamı, iç dudak estetiği kapsamında değerlendirilir. Farklı cerrahi teknikler hastanın durumuna göre seçilerek uygulanır. İç dudak estetiği kadına fonksiyonel, psikolojik, hijyenik ve cinsel açılardan fayda sağlar.

İç dudak estetiği neleri tedavi eder?

İç dudakların sarkık, asimetrik, aşırı büyük, koyu renkli olmaları ve sonradan oluşan yapısal bozukluklar, vajinal doğumdaki yırtıklar, Bartholin bezi ameliyatları, ileri yaşa bağlı dokulardaki değişiklikler, düşme, trafik kazası veya bisiklet travmaları, sonradan gelişen kitleler, iç dudak estetik ameliyatlarında kullanılan hastaya uygun yöntemlerle düzeltilir ve estetik bir görünüm kazandırılır.

İç dudak estetiği kimlere uygulanmaz?

İç dudak estetiği, 18 yaşından küçüklere, gebelere, emziren annelere, psikiyatrik hastalığı olanlara ve genital bölge enfeksiyonu olanlara uygulanmaz.

İç dudak estetiği sonrası ne beklemeliyim?

İç dudak estetiği sonrası ağrı, şişlik, birkaç gün sızıntı şeklinde hafif kanama ve dikiş bölgesinde kaşıntı görülebilir. Zamanla şikayetler azalacaktır.

İç dudak estetiği sonrası süreç nasıldır?

Dış dudak estetiği sonrası bir hafta ev istirahati önerilmektedir.  Ameliyat sonrası doktorunuzun önerdiği şekilde yara bakımı yapılmalıdır. Operasyon bölgesinin aşırı gerginliğe maruz kalmaması gerekir. 2-3 gün boyunca ayakta fazla kalınmamalıdır. Evde bir hafta dinlenmeniz, pansumanlarınızı düzenli yapmanız, genital bölge temizliğine dikkat etmeniz, beslenmenize özen göstermeniz gerekir. Ayrıca, sigara tüketiminin, dokularda oksijenlenmeyi bozarak yara iyileşmesini olumsuz yönde etkilediğini hatırlatalım.

İç dudak estetiğinden bir hafta sonra işe başlayabilirsiniz.   Tam iyileşme süreci 4-6 hafta sürer. İlişkiye 6 hafta sonra girebilirsiniz.

İç dudak estetiğinin sonuçları nelerdir?

İç dudak estetik ameliyatı sayesinde dış genital bölgeniz estetik bir görünüm kazanır, varsa fonksiyonel sorunlar ortadan kalkar ve özgüveniniz tazelenir.