Perinatoloji nedir?

Perinatoloji nedir?

Perinatoloji nedir?

Perinatoloji, ‘Maternal-Fetal Tıp’ olarak da adlandırılır. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığında bir üst ihtisas dalıdır. Gebeler ve onların doğmamış bebeklerinin tanı ve tedavisine odaklanır. İlgi alanı, sorunlu ve yüksek riskli gebeliklerdir.

 

Perinatolog kimdir?

Maternal-Fetal Tıp uzmanı’ veya ‘Perinatoloji uzmanı’ olarak da adlandırılan perinatolog, kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığı sonrası, üst ihtisas yapmış uzmandır. Perinatolog, gebelikle ilgili, anne ve doğmamış bebeğini ilgilendiren karmaşık, riskli tıbbi durumları anlayacak ve tedavi edebilecek eğitimi almıştır.

 

Perinatoloğun temel yeterliliği nedir?

Perinatoloğun hakim olması gereken konular şunlardır:

 • Gebeliğe bağlı sorunların tanı ve tedavisi,
 • Gebelikte oluşan tıbbi durumların yönetimi,
 • Gebelik öncesi sorunların gebelikte yönetimi.

 

Perinatoloğun çalışma şekli nasıldır?

Sıklıkla gebeliği takip eden doktor tarafından gebe, perinatoloğa yönlendirilir. Perinatoloji muayenesi ile gebenin, risk yönetimi ve tedavi açısından fayda göreceğine inanılır. Bu beraber çalışmanın derecesi, gebenin durumuna bağlıdır. Sıklıkla takip eden doktorla beraber, o gebeye ve bebeğine en uygun yönetim planı oluşturulur. Anne ve bebeğinin risklerini anlayan ve dengeleyen uzman olarak perinatolog, gereğinde diğer uzmanlık alanlarıyla beraber çalışır. Yenidoğan dönemi ve sonrası için organizasyonu yapar.

 

Perinatolojinin ilgi alanı nedir?

Perinatolojinin odaklandığı konular,  gebelikle ilgili tıbbi, cerrahi ve/veya genetik komplikasyonlardır.

 

Perinatolojinin ilgilendiği süreçler ise:

 • Planlı gebelik öncesi dönem,
 • Gebelik,
 • Doğum,
 • Erken ve/veya geç doğum sonrası dönemlerdir.

 

Perinatolojiyi ilgilendiren tıbbi durum ve hastalıklar nelerdir?

Perinatolojiyi ilgilendiren tıbbi durum ve hastalıklar üç grupta ele alınabilir:

 1. Anne ile ilgili durumlar: Yaş, kilo, beslenme bozukluğu, kötü gebelik öyküsü, madde alışkanlığı, önceden varolan kronik hastalık, gebelikte başlayan hipertansiyon, diyabet ve enfeksiyondur.
 2. Gebelikle ilgili durumlar: Tekrarlayan düşük, rahim ağzı yetmezliği, erken doğum tehtidi, erken su gelişi, amniyon sıvısı azlığı/fazlalığı, plasenta sorunları.
 3. Fetus ile ilgili durumlar: Yapısal anomali, kromozom anomalisi, genetik sendromlar, gelişme geriliği, enfeksiyon, kan hastalıkları, çoğul gebelik.

 

Perinatal işlemler nelerdir ?

Perinatal işlemler, iki gruptur:

 1. Genel işlemler: 11-14 hafta taraması, ikinci düzey ultrason, amniyosentez, koriyon villus biyopsisi, serklaj
 2. Özellikli işlemler: Fetal kan örneklemesi, fetal kan transfüzyonu, fetal cerrahi, fetoskopi, multifetal redüksiyon

 

Sonuç

Anne ve bebek sağlığı, ülkelerin gelişmişlik kriterleri arasında ilk sırada yer alır. Sağlıklı nesiller yetişmesi, toplumların gelişmesi için olmazsa olmazdır. Gebelik öncesi başlayan, gebelik ve sonrası dönemde de devam eden takip ve girişimler ile anne ve bebeğinin sağlığının en iyi şekilde sağlanması, perinatolojinin temel amacıdır.

 

Sunum için lütfen tıklayın.