Gebelikte Kanama

Gebelikte Kanama

Gebelik sırasında kanama her zaman soruna mı işaret eder?

Gebelik sırasında vajinal kanamanın birçok nedeni vardır. Bir kısmi ciddi bir kısmı ise gelip geçicidir. Kanama her gebelik haftasında görülebilir. Erken haftalarda daha sıktır. Düşük tehtidine işaret etse de çoğunlukla sorunsuz atlatılır. İleri haftalarda ise daha ciddi olabilir. Her durumda doktorunuzu haberdar etmelisiniz.

Gebelikte kanama olursa ne yapmalı?

Gebelik haftasına göre çeşitli sebeplere bağlı vajinal kanama olabilir. Önce mutlak bir ped kullanarak kanama miktarını, kanamanın karekterini takip etmelisiniz. Vajinal tampon veya duş uygulamamalısnız. Cinsel ilişkiden uzak durmalısınız. Kanamaya eşlik eden şikayeteleri de kasık ağrısı, kramp, hiç ağrı olmaması, su gelişi gibi takip ederek vakit kaybetmeden doktorunuza haber vermelisiniz.

Erken dönemde kanama ne kadar sıktır?

Biyokimyasal gebelikler de hesaba katıldığında gebeliklerin üçte biri düşükle sonuçlanır. İlk üç aylık dönemde kanama %15-25 oranındadır. Döllenmeden 1-2 hafta sonra hafif lekelenme tarzı kanama olabilir. Bu rahim yatağına yuvalanmanın (implantasyon) olduğu dönemdir. Rahim ağzı gebelikte daha fazla damarlandığından daha kolay kanayabilir. Cinsel ilişki, Pap test alınması veya spekulum muayenesi sonrası lekelenme olabilir.    

Erken gebelik haftalarında kanama neyi işaret eder?

Bu haftadaki sorunlar rahim ağzı enfeksiyonu, erken gebelik kaybı, dış gebelik veya molar gebeliğe bağlı olabilir.

Erken gebelik kaybı nedir?

İlk 13 gebelik haftasındaki gebelik kayıplarına ‘erken gebelik kaybı’ denir. Bilinen gebeliklerin %10’unda görülür. Vajinal kanama, kramp tarzında kasık ağrısı veya parça düşürme düşük tehtidi bulgusudur. Ancak, düşükle sonuçlanan gebelerin yarısında önceden kanama bildirilmemiştir. Kanaması olanların da ancak yarısında düşük gelişir. Çoğu düşük önlenemez çünkü gelişimi sağlıklı olmayan bir gebelikle vücudun başa çıkma durumudur aslında düşük. Düşük yapmış olsanız bile rahimde gebelik ürünleri halen olabilir. Bu dokuların alınması gerekir. Yoksa kanama devam eder ve enfeksiyon gelişebilir.

Dış gebelik nedir?

Döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir yere ki sıklıkla tüplere yuvalanmasına ‘dış gebelik’ denir. Tüplerde gelişen fetus tüpün yırtılması ile iç kanamaya neden olur. Kanama şok, hatta ölüme neden olabilir. Genital sistem enfeksiyonu, önceden dış gebelik öyküsü veya bu bölgeden operasyon öyküsü olanlar risk altındadır.

Bazen tek bulgu vajinal kanamadı. Diğer bulgular ise kramp tarzında kasık, karın veya omuz ağrısı ve beklenenden düşük beta-hCG düzeyleridir. Bunlar daha gebe olduğunuzun farkına varmadan da gelişebilir. Bu gebeliğin devam etmesi mümkün değildir. Gebelik haftasına ve kliniğe göre ilaç yada cerrahi tedavi gerektirir.

Molar gebelik nedir?

Molar gebelik erken haftalarda nadir görülen vajinal kanama nedenidir. Embriyo dışında plasentanın anormal büyümesine bağlı bir plasenta hastalığıdır. Gestasyonel trofoblastik hastalık da denir. Kanama dışında, aşırı beta-hCG yüksekliği, fetus kalp aktivitesinin olmaması ve ultrasonda rahimde üzüm salkımı görüntü diğer bulgulardır. Sağlıklı bir gebelik olmadığından tahliyesi gerekir. Tahliye

İleri gebelik haftalarında kanama nedenleri nedir?

Hafif derece kanamanın en sık nedeni rahim ağzı (serviks) kaynaklı enfeksiyonlar veya polip tarzı kitleleridir. Yoğun kanama ise daha ciddidir. Plasentaya (bebeğin eşi) bağlı bir sorundan dolayı kanama olabilir. Her türlü kanama ayrıca doğum eylemi işareti olabilir. Her türlü kanama tüm gebelik boyunca mutlak doktorunuzu haberdar etmenizi gerektirir.

Plasentaya ait hangi sorunlar gebelikte kanama nedenidir?

İleri gebelik haftalarında plasenta kaynaklı kanama çeşitli ciddi sorunlardan kaynaklanabilir:

Dekolman—Doğum öncesi veya doğumda plasentanın rahim duvarından erken ayrılması durumudur. %1 oranında görülür. Daha önce sezaryan geçirmek, > 35 yaş, dekolman öyküsü, orak hücre anemisi, yüksek tansiyon, karına travma, sigara ve kokain kullanımı risk faktörleridir. Gebeliğin son üç ayında vajinal kanama nedenidir. En sık şikayet ve bulgu vajinal kanama, karın veya sırt ağrısıdır. Sıklıkla karın ön duvarı sürekli kasılmaya bağlı sertleşir. Erken tanı konulamazsa bebek ve anne ölümüne kadar götürebilir. Çünkü bebeğe yeterli oksijen gitmez, anne de yüksek miktarda kan kaybedebilir.

Plasenta previa—Kısmen veya tamamen plasentanın rahim ağzını kapatması durumudur. 200’de 1 oranında görülür. Daha önce doğum yapmış olmak, previa öyküsü, geçirilmiş rahim operasyonu öyküsü ve çoğul gebelikler risk faktörleridir. Vajinal kanama yapabilir. Bu tür kanama sıklıkla ağrısızdır. Kısmi olanların bir kısmi 32–35. haftalarda rahimin gerilmesi ile plasentanın göreceli yukarı doğru göç etmesi ile geriler. Bu durumlarda travay sorunsuz ilerler. Daha ileri olgularda sezaryan gereklidir.

Plasenta akreta—Plasentanın bir kısmi veya tamamı rahim duvarını belli dereceden fazla yapışırsa artık doğum sonrası ayrılamaz olur. Son üç aylık dönemde plasenta akreta kanama yapabilir. Ancak asıl kanama doğumda, bebek doğduktan sonra plasentanın ayrılamamasına bağlıdır. Çoğu olguda plasentanın yerleşimi ultrasonla saptanıp şüphelenilir. Anne hayatını tehtid eden bir durum olduğundan doğuma kan temin edilmiş şekilde planlı girmek gerekir. Rahim almaya kadar gidebilir.

Kanama erken doğum tehtidine bağlı olabilir mi?

İleri gebelik haftalarında vajinal kanama erken doğum tehtidine bağlı da olabilir. Travayın 37 hafta bitmeden başlamasına ‘erken doğum tehtidi’ denir. Diğer bulgular ise vajinal akıntı karekterinde değişiklik (daha su kıvamında veya kanamalı olabilir) veya miktarında artış, kasık ağrısı, alt karında basınç hissi, sürekli ve künt bir bel ağrısı, hafif kramp tarzı karında kasılmalar, düzenli veya sık rahimin sertleşmesi veya kasılması, su gelişi.

Gebelik haftasına, bebeğin ve sizin iyilik durumuna göre erken doğum tehtidi yönetilir. Bazen ilaç tedavisi başlanır, bazen de doğum eylemi çok ilerlemişse doğum gereklidir. En azından bebeğin akciğer gelişimini hızlandıracak tedaviyi uygulamak için 48 saat kazanılmaya çalışılır.