Vajinismus

Vajinismus

Vajinismus nedir?

Vajen girişi etrafındaki kasların istemsiz olarak kasılmasına ‘Vajinismus’ denir. Tampon uygulaması, jinekolojik muayene veya cinsel ilişki bu refleksi uyarır. Cinsel ilişki sırasında penetrasyon mümkün olmaz veya ağrılı olur. Ancak, vajinismus cinsel uyarılmaya engel değildir.

İki tip vajinismus tanımlanmıştır:

 1. Primer vajinismus: Vajinal penetrasyon hiç gerçekleşmemiştir. ‘Yaşam boyu vajinismus’ da denir.
 2. Sekonder vajinismus: Daha önceden vajinal penetrasyon mümkün iken jinekolojik cerrahi, travma veya radyasyon gibi olası nedenlerden dolayı artık olamamasıdır. ‘Edinsel vajinismus’ olarak da adlandırılır.

Vajinismus neden olur?

Bazen açıklayıcı bir neden bulunamasa da etkenler iki grupta değerlendirilebilir:

 1. Psikolojik nedenler:
 • Cinsellikle ya da jinekolojik muayene ilgili korku, kaygı, bilinmezliğin verdiği endişe
 • Vajenin çok küçük olduğu düşüncesi
 • Cinselliğin, utanç verici ve yalnış bir şey olarak algılanması
 • Hoş olmayan ilk cinsel deneyim veya jinekolojik muayene
 • Cinsel istismar, travma veya kötü bir deneyim öyküsü
 1. Organik nedenler:
 • Vajinal enfeksiyon
 • Vajeni etkileyen diğer tıbbi durumlar
 • Menapozda atrofik vajinit

Vajinismus bulguları nelerdir?

En temel vajinismus şikayeti, vajene bir şey yerleştirilmeye çalışırken ağrı duyulmasıdır. Bazen ağrı o kadar şiddetlidir ki hiçbir şekilde vajen girişinden öteye geçilemez. Bu durum vajinal penetrasyona karşı duyulan korkuyu ve libidoda azalmayı daha da körükleyebilir.

Bazı kadınlar ‘yanma hissi’ veya ‘penis sanki bir duvara çarpıyor’ şeklinde de tarif eder. Bazen şikayetler sadece cinsellik sırasında görülür. Tüm bu bulgular istemsiz olarak gelişir. Kişinin tedavi olmadan bunları kontrol etmesi mümkün değildir.

Vajinismus muayenesi nasıl yapılır?

Cinsellik yaşayamıyorsanız veya ilişki sırasında ağrı hissediyorsanız doktora başvurmalısınız. Öykünüz ve fizik muayene nedenin anlaşılmasında kilit rol oynar. Doktorunuz ilk bu sorunu ne zaman farkettiğinizi, ne kadar sık olduğunu, neyin tetiklediğini sorgulayacaktır. Cinsel yaşamınızla ilgili sorular nedeni anlamaya yardımcı olacaktır. Muayeneden önce doktorunuza nasıl rahat edeceğinizin bilgisini vermelisiniz ki muayene yapılabilsin. Zaten doktorunuzun da bu konuda çok hassas ve nazik davranacağını unutmayın. Hatta kendi ellerinizle bile doktorunuzun elini ve kullanacağı aleti yönlendirebilirsiniz. Doktorunuz da muayenenin her aşamasını size anlatarak yol alacaktır.  Bu sırada hangi aşamada ve nerede ağrı hissettiğinizi açıkça belirtmelisiniz.

Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Vajinismus tedavi edilebilen bir durumdur. Hiçbir fiziksel engel bu duruma neden olmaz. Tedavi seçenekleri şunlardır:

 1. Ağrıya neden olan tıbbi bir durum varsa ona yönelik tedavi
 2. Vajinal östrojen:

Menapoz döneminde kuruluğa bağlı ağrı vajinismus nedeni ise tablet veya krem şeklinde östrojen tedavisi uygulanır.

 1. Seks terapisi ve danışmanlık

Bu eğitimin amacı bilgisizliğe dayalı korkuyu ve endişeyi yenmektir. Üreme sistem anatomisi, cinsel uyarılma ve birliktelik konusunda bilgilendirme yapılır.  Vajinusmusa neden olan kaslar konusunda farkındalığınız sağlanır. Bu şekilde ilgili organların nasıl çalıştığını ve uyarılara nasıl cevap verdiğini anlarsınız.

Vajinusmus konusundaki danışmanlık hizmeti ise tek başına veya partnerinizle birlikte alınabilir. Ülkemizde bu konuda uzmanlaşmış psikiyatristler cinsel fonksiyon bozukluğu yönetiminde yetkili kişilerdir. Gevşeme teknikleri, nefes ve nazik dokunma egzersizleri öğretilerek ilişki sırasında kendinizi daha rahat hissetmeniz sağlanır.

 1. Vajinal dilatör kullanımı:

Dilatörler, farklı çaplarda, uçları konik, vajene yerleştirilen çubuk şeklinde aletlerdir. Giderek çapları büyüyen dilatörler vajene uygulanarak 10-15 dakika vajende tutulur. Böylece, vajen kaslarının gerilmesi ve esnemesi sağlanır. Ayrıca, vajende bir obje olması hissine alışmanız amaçlanır.

Önce bir uzman tarafından nasıl uygulanacağı size öğretilir. Partnerinizle yakınlığı sağlamak için dilatörleri sonradan partneriniz de uygulayabilir. Setteki tüm dilatörleri kullandıktan sonra ilişkiye girmeyi deneyebilirsiniz.

 1. Fizik tedavi

Dilatörleri kendi başınıza uygulamakta zorlanıyorsanız pelvik kaslar konusunda uzmanlaşmış bir kişiden yardım almalısınız. Böylece dilatörleri kullanmasını, daha derin gevşeme tekniklerini ve pelvik taban egzersizleri ile vajen etrafındaki kasları gevşetmeyi ve istemli olarak kontrol edebilmeyi öğrenebilirsiniz.

 

Sunum için lütfen tıklayın.